+90 (216) 599 00 50 / +90 (312) 265 00 72

Internal Control (İç Kontrol) Nedir?

Internal Control (İç Kontrol) Nedir?

Günümüzün hızla değişen iş ortamına çabuk adapte olabilmek başarını en önemli kriterlerinden birisi haline geldi. Fakat, bu değişimi gerçekleştirirken de opoerasyonel riskleri ve Bilgi Teknolojisi risklerini göz ardı etmemek gerekiyor. Aksi takdirde çok daha kötü sonuçlar ile karşılaşılabiliyor.

Kendimizi hızlı değişim rüzgarına bir kere kaptırınca uyumluluk, teftiş ve kontrol gibi olmazsa olmaz parçalar bazen unutulabiliyor veya yeterince vakit ve kaynak ayrılmadan geçilebiliyor. Sonuçlar ise malesef katastrofik oluyor.

Dünya genelindeki istatistiklere baktığımızda mesleki dolandırıcıkların %66.8’inin erkek olduğu, %50’den fazlasının 40 yaşın üzerinde olduğu ve %34’ünün lise mezunu olduğu görülüyor.

Yine dünya istatistiklerine goöre gerçekleşen kurumsal dolandırıcıkların %32.2’sinin iç kontrol olmaması, %18.9’unun iı kontrol poliçelerinin geçersiz kılınması ve %20’sinin yönetim gözden geçirmesi yapılmaması nedeniyle oluştuğu gözlemleniyor.

İstatistiksel ortalama tipik bir kurumun yıllık cirosunun %5’inin mesleki dolandırıcılığa kaybedildiğini gösteriyor. Dünya genelinde bu rakam (sadece raporlananlar) 3.7 trilyon USD’ye karşılık geliyor.

Gerçekleşen dolandırıcıkların %49’u başka bir çalışandan gelen ihbar ile, %22’si müşteriden gelen ihbar ile ortaya çıkıyor. Buda başlı başına iç kontrol’e ne kadar önem verilmesi gerektiğinin, ne kadar gelişmesi gerektiğinin en büyük göstergesi.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız