+90 (216) 599 00 50 / +90 (312) 265 00 72

TOGAF Sertifikası (Kurumsal Mimari) Nedir?

TOGAF Sertifikası (Kurumsal Mimari) Nedir?

TOGAF (The Open Group Architecture Framework) sertifikası dünyanın “kurumsal mimari yönetimi” konusundaki en önemli organizasyonları olan The Open Group ve AOGEA tarafından desteklenen dünyadaki en geçerli kurumsal mimari sertifikasıdır.

Dünyada bugün itibariyle TOGAF sertifikasına sahip 65,134 profesyonel bulunmaktadır. Ülkemiz TOGAF sertifikası verilen 125 ülke arasında total rakam itibariyle başlarda yer almasa da, son 5 sene içindeki sertifika artışına bakıldığında listenin ilk sıralarında gelmektedir. Total rakama bakıldığında ise ilk sırada İngilitere, ikinci sırada ise ABD gelmektedir.

İş dünyası hızla değişiyor ve BT’de bu değişimden nasibini alıyor. Belki de söylenildiği gibi değişmeyen tek şey değişimin kendisidir… Önemli olan bu değişimi kendimiz için bir fırsata çevirebilmek. Hepinizin bildiği gibi BT yerinde saymak açısından en riskli sektörlerden bir tanesi. Örneğin, cloud computing’in dünyamıza girmesi birçok ülkede bazı BT pozisyonlarının daha da profesyonelleşmesine yol açtı. Diğer bir değişle, firmaların %40’ı cloud computing’e geçtiyse, bu firmaların artık bazı ihtiyaçları ve dolayısı ile bazı pozisyonlardaki personel sayıları iyice azalırken, cloud computing hizmeti veren firmaların alanında uzman ve büyük resmi görebilen personel ihtiyacı da artmış oldu.

Özetlemek gerekirse, eskiden olduğu gibi BT’ci sadece BT’ye bakar bakış açısı günümüzde geçerli olmuyor. Artık BT uzmanlarının da iş planlama süreçlerine katılması gerekiyor ve işin bir parçası haline gelmesi gerekiyor. İşte bunu sağlamanın yolu da TOGAF’dan geçiyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız